Sveika nugara – gyvenimas be skausmo

Nugaros skausmai yra vienas dažniausių sveikatos sutrikimų ir kreipimosi į gydytoją priežasčių.

Dažniausios nugaros skausmų priežastys yra:

1. Ydinga laikysena

Ydinga laikysena, kurią formuoja ilgalaikis netaisyklingas sėdėjimas, bloga darbo padėtis ilgai būnant pasilenkus, netaisyklingas sunkių daiktų kilnojimas ir nešiojimas, netaisyklingas ilgalaikis stovėjimas, netaisyklingas gulėjimas, ilgainiui virsta į netaisyklingą laikyseną. Pastaroji ilgainiui sukelia negrįžtamus procesus tokius kaip skoliozę, pakeičia stuburo fiziologinius linkius ir raumenų tonusą, formuoja raumenų disbalansą ir kontraktūras. Blogiausia yra tai, kad prie netaisyklingos laikysenos priprantama ir tuomet atsiradus nugaros skausmui, pastarasis yra nesuprantamas ir ieškoma priežasčių kitur. Ilgalaikė netaisyklinga laikysena turi įtakos vidaus organų veiklai: plaučiai – suspausti, kvėpavimas apsunkintas ir t.t. Žmonės, kurie dirba daugiau sėdimą darbą, priauga nepageidaujamų kilogramų, mažai juda, todėl jie pirmiausia nugaros skausmus pajaučia juosmeninėje dalyje, o tik paskui kaklinėje. Taigi, nepaisant šių skausmų ir neieškant išeičių įvyksta deformacijos tarpslanksteliniuose diskuose ir pakenkiami aplinkiniai audiniai.
Taisyklinga laikysena – vienas iš pagrindinių medikamentų kovai su skausmu ir celiulitu.

2. Traumos

Traumos – kaulų lūžiai, slankstelių lūžiai, lūžimai dėl osteoporozės sąnarių ir minkštųjų audinių pažeidimai.

3. Spondilolistezė

Spondilolistezė – tai stuburo slankstelių liga kai vienas slankstelis pasislenka žemiau esančio slankstelio atžvilgiu. Kartu išslysta ir tarpslankstelinis diskas, todėl nors ir ne visais atvejais, bet gali būti spaudžiamos nervinės šaknelės.

4. Tarpslankstelinio disko išvarža

Ji susidaro įtrūkus skaiduliniam žiedui ir pasislinkus branduoliui. Tarpslankstelinio disko išvarža visada susidaro stuburo užpakalinėje dalyje kur yra nugaros smegenys ir nervų šaknelės. Diskų išgaubos dažnai praeina savaime, bet kartais gali spausti nervų šakneles. Tuomet jaučiamas skausmas apatinėje nugaros dalyje, kryžkaulyje ir gali plisti į koją. Juosmens dalyje išvaržos sukelia išiją dėl ko pasireiškia sėdmenų ir kojų skausmai.

5. Rūkymas

Rūkymas – jis sutrikdo tarpslankstelinio disko, drebutinio branduolio mitybą ir gijimą

6. Osteoporozė

Osteoporozė – sunki kaulų nykimo liga. Sumažėjus osteoporozinio slankstelio patvarumui, jis greičiau lūžta. Dėl nuolatinio krūvio slankstelis deformuojasi ir iškrypsta. Prasideda nugaros, ypač juosmens, skausmai baigiantis darbo dienai, per naktį pailsėjus išnyksta.

7. Minkštųjų audinių pažeidimai ir ligos

Minkštųjų audinių pažeidimai ir ligos (raumenų, raiščių ir sausgyslių). Šiuos pažeidimus sukelia: netaisyklingi staigūs su svoriu atliekami judesiai, sunkių daiktų kėlimas, traumos, dažni raumens patempimai, silpni pilvo raumenys, nevienodas kojų ilgis, ilgas vaikščiojimas, ilgalaikis pasilenkimas pirmyn, miegojimas ant minkštų čiužinių, nuolatiniai stresai ir nuovargis.

8. Emociniai stresai ir nuovargis

Daugumai žmonių, kurie nuolat patiria stresą, dirba sunkų ir varginantį darbą, yra pastoviai įtempti nugaros ir sprando raumenys. Todėl jiems dažnai skauda apatinę nugaros dalį ir galvą. Neišspręstos problemos, nesėkmė darbe ir buityje gali iššaukti raumenų traukulius, kurie vėliau virsta nepakeliamais nugaros skausmais.

9. Amžius

20 – 40 m. nugaros skausmas dažniau pasitaiko dėl tarpslankstelinio disko išvaržos, o 40 – 60 m. – dėl osteoartritų, stenozių ir kitų ligų.

10. Sąnarių pažeidimai

Sąnarių pažeidimai (patempimai, išnirimai, uždegimai). Sąnarių pažeidimus dažniausia sukelia traumos, staigūs judesiai, ilgalaikis ir dažnas ėjimas, sėdėjimas, šokinėjimas, sąnarių perkrovimas, degeneracinės sąnarių ligos, padidinta juosmeninė lordozė.

11. Įgimti defektai

Pateiksiu keleto iš jų pavyzdžių: 1. Hipermobilumas – padidinantis sąnarių pažeidimo, stuburo sąnarių susidėvėjimo, panirimų ir degeneracinių pokyčių tikimybę, nes dėl šių pokyčių žmonės, užsiimantys įprastine fizine veikla, dažniau patiria traumų. 2. Scheuermano liga, pasireiškianti paauglystėje augimo šuolio metu. Dėl patologinių slankstelių ir kaulo pokyčių atsiranda galinių plokštelių pakitimai, susiaurėja tarpslanksteliniai tarpai, pasireiškia ankstyva kifozė.. 3. Dar viena anomalija sukelianti nugaros skausmus – Spina bifida, kai nervinės šaknelės suspaudžiamos ties arklio uodega ir smarkiai ištiesinama nugara. Dažniausiai pasitaiko L5 arba S1-2 slankstelių lankų nesuaugimai, klinikos nėra, praktikoje dažnai sutampa su šlapimo nelaikymu. 4. Dėl įgimtų nugaros anomalijų labiau apkraunami tarpslanksteliniai diskai ir stuburo segmentai. Todėl šalia esantys raiščiai, galinės plokštelės ir facetiniai sąnariai greičiau susidėvi, degeneruoja, vystosi artrozė ir tam tikri stuburo slankstelių segmentai tampa sustingę ir nejudrūs.

12. Netaisyklinga kojų ir pėdų padėtis

Apatinės nugaros dalies skausmas atsiranda dėl nevienodo kojų ilgio, netaisyklingos kojų padėties sėdint ar stovint, ydingos pėdų padėties, dėl kurios vienos pusės nugaros raumenys yra pertempiami, netinkamas apavas t.y. nuolat avimi aukštakulniai bateliai dėl sutrumpėjusių kojų ir klubo raumenų, nusilpusių blauzdos raumenų ir pasislinkus svorio centrui į priekį, kai išlinksta kelio ir klubo sąnariai, o dubuo pasukamas į priekį.

Taigi, norint išvengti nugaros skausmų, žmonėms reikia turėti stiprius: nugaros, pilvo, sėdmenų ir kojų raumenis. Kadangi paskutiniu metu viskas yra sparčiai kompiuterizuojama, tai žmonės pradeda mažiau judėti, daugiau „prikala” save prie darbo stalų ir kompiuterių. Inversijos terapija tiesiog „priverstinai įdarbina” gravitacijos jėgas veikti Jūsų kūno naudai bei bendram sveikatos pagerinimui. Inversijos terapija – tai natūralus būdas turėti sveikesnę nugarą ir gražesnį kūną.
Ši terapija padeda ne tik gydyti nugaros skausmus, bet ir yra vienas iš metodų, mažinančių gravitacinių jėgų sukeltas neigiamas pasekmes Jūsų kūnui. Taip pat inversijos terapija gali būti naudojama siekiant palaikyti gerą sveikatą ir savijautą kasdieninėje veikloje.

Plačiau skaitykite www.sveika-nugara.lt